A kínai kormány 2017. december 31-én állította le a helyi elefántcsont-kereskedelmet - számol be a WWF. A döntés hatalmas jelentőségű, hiszen az ázsiai ország a világ legnagyobb elefántcsont-piaca.

Az orvvadászat az egyik legjelentősebb fenyegetés, amely az afrikai elefántokat veszélyezteti. Az élőlények csontja utáni kereslet miatt évente 30 000 példányt ölnek meg. Az illegális vadászat és az állatok élőhelyének zsugorodása miatt az elmúlt 100 év során 3-5 millióról 415 000 csökkent a vadon élő afrikai elefántok száma.

A kínai elefántcsont-piac vége óriási előrelépés lehet a faj védelmében. „Néhány évtized múlva úgy nézhetünk vissza erre a döntésre, mint az egyik legfontosabb napra az elefántvédelem történetében” - mondta Ginette Hemley, a WWF alelnöke. Hemley hozzátette, Kína új reményt kínál az elefántoknak.

Bár 1990-ben globális tilalmat vezettek be sok ország folytatta a határokon belüli kereskedelmet. Kínában egész iparág épült ki a csont iránti kereslet miatt, az ország területén a december 31-i döntést megelőzően 34 legális feldolgozóüzem működött. A kínai Xinhua hírügynökség szerint a kormány segíteni fog az elefántcsont-iparban dolgozóknak, hogy új, törvényes állást találhassanak maguknak.

Azt egyelőre nem tudni, hogy a kereskedelem betiltása milyen hatással lesz az orvvadászatra. Az mindenesetre feltételezhető, hogy egy ideig még illegálisan ugyan, de folytatódik majd a belföldi kereskedelem. Hemley szerint a faj védelméhez arra is szükség lesz, hogy egyéb ázsiai országok is kövessék Kína példáját.